Forside NyhedsbrevNyttige linksFotosKalenderShoppingguide Download

Jagttrofæer - ubehandlede dele af fugle, hov og klovdyr

IMPORT AF JAGTTROFÆER DER BESTÅR AF UBEHANDLEDE DELE AF FUGLE, HOV- OG KLOVDYR SOM BESTÅR FRA 3. LANDE
Jagttrofæer skal være ledsaget af og opfylde betingelserne i et sundhedscertifikat, der er i overensstemmelse med biproduktforordningens bilag X, kapitel 6(B), certifikatet skal være udstedt i oprindelseslandet af en embedsdyrlæge,

Jagttrofæer skal overholde betingelserne anført i certifikatets sundhedsattestation, herunder at:
jagttrofæer af klovdyr (med undtagelse af svin) skal;
- stamme fra regioner der har været fri for mund- og klovsyge og kvægpest i de seneste 12 måneder og hvor der ikke er vaccineret for nævnte sygdomme i perioden,
- stamme fra dyr, nedlagt i område der er godkendt til udførsel af fersk kød af de tilsvarende tamdyrsarter og hvor der ikke i de seneste 60 dage har været dyresundheds restriktioner som følge af udbrud af sygdom som den pågældende art er modtagelig for,
- stammer fra dyr, der er nedlagt mindst 20 km fra grænserne til et andet tredje land eller til en del af et tredje land som ikke er godkendt til udførsel til EU af ubehandlede jagttrofæer af klovdyr (med undtagelse af svin).

jagttrofæer af vildsvin skal;
- stamme fra regioner der har været fri for klassisk svinepest, afrikansk svinepest, smitsomt blæreudslæt hos svin, mund- og klovsyge og smitsom svinelammelse (Teschener syge) i de seneste 12 måneder og hvor der ikke er vaccineret for nævnte sygdomme i perioden
- stamme fra dyr, nedlagt i område der er godkendt til udførsel af fersk kød af de tilsvarende tamdyrsarter og hvor der ikke i de seneste 60 dage har været dyresundheds restriktioner som følge af udbrud af sygdom som svin er modtagelig for,
- stammer fra dyr, der er nedlagt mindst 20 km fra grænserne til et andet tredje land eller til en del af et tredje land som ikke er godkendt til udførsel til EU af ubehandlede jagttrofæer af vildsvin.

jagttrofæer af hovdyr skal stamme fra enhovet vildt, der er nedlagt i ovennævnte afsendelseslands område,
jagttrofæer af fuglevildt skal;
- stamme fra en region fri for aviær influenza og Newcastle Disease,
- stamme fra fuglevildt, nedlagt i den pågældende region hvor der ikke i de seneste 30 dage har været dyresundheds restriktioner som følge af udbrud af sygdom som det pågældende fuglevildt er modtagelig for.
- Jagttrofæerne er, uden at være kommet i kontakt med andre animalske produkter som kan indebære en risiko for kontaminering, pakket enkeltvis i gennemsigtig lukket emballage så efterfølgende kontaminering undgås.
Udover disse specifikke betingelser skal de generelle betingelser vedrørende registering og forhåndsanmeldelse m.v. være opfyldt.

Der gøres opmærksom på, at indførselskravene løbende kan blive ændret og det er importørens ansvar at sikre, at produktet altid opfylder de på importtidspunktet gældende krav. Ovenstående vedrører alene veterinære importbestemmelser.

Ubehandlede jagttrofæer af fugle må kun indføres fra tredjelande opført i bilaget til Kommissionens beslutning 94/85/EF og hvorfra indførsel af fersk fjerkrækød er tilladt, samt fra Grønland og Tunesien.
Ubehandlede jagttrofæer af hov- og klovdyr må kun indføres fra tredjelande, der er opført i kolonnerne vedr. fersk kød af hov- og klovdyr i del 1 i bilag II til Rådets beslutning 79/542/EØF.
Importøren skal endvidere sikre sig, at oprindelseslandet ikke er underlagt restriktioner som følge af den dyresundhedsmæssige situation på oprindelses/afsendelsestedet.

Kontakt
Spørgsmål vedrørende import af animalske biprodukter skal rettes til den lokale fødevareregion.

(Ved Biproduktforordningen forstås Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1774/2002 af 3. oktober 2002 om sundhedsbestemmelser for animalske biprodukter, som ikke er bestemt til konsum, som senest ændret ved Kommissionens forordning (EF) Nr. 829/2007 af 28. juni 2007 om ændring af bilag I, II, VII, VIII, X og XI til Europaparlamentets og Rådets

 

 

 

 

Tilbud

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Jagtognatur.dk | +45 76 317 003 | info@jagtognatur.dk